Kalymnos Adası Kaya Tırmanışı

KALYMNOS ADASI KAYA TIRMANIŞI

Birkaç yıl öncesine kadar, adada yaşayan insanların kaya tırmanışı ile ilgisi yoktu.

1996 yılında, yalnızca tırmanış için, bir İtalyan çift buraya geldi ve kaya tırmanışı gündeme gelmeye başladı. Kireçtaşı kayalıklardaki, uçurumlar ve şaşırtıcı yollar; adayı, dağcılar için bir cennet haline getiriyor. Gerek profesyonel dağcılar ve gerekse yeni başlayanlar için ideal tırmanma parkurları var. Farklı zorluk dereceleri ve kaliteli kalker kayaların yarattığı çeşitli güzergahlar bulunuyor.

 

Ayrıca: sarkıtlar var. Kalker kaya kalitesi, mükemmel ve kolay bir erişim var. Kayalıklar: şehir merkezlerinden, en fazla yürüyerek 5 ile 20 dakika uzaklıkta. Bu da büyük avantaj. Adada: bazıları yüksek ve sarp olmak üzere, toplam 44 kaya var. Yeni başlayanlar için çok kolay yollar olduğu gibi, maceraya hevesliler için de, zor rotalar bulunuyor. 10 ile 200 metre arasında uçurumlar var.

 

En iyi tırmanma noktası Massouri köyü civarındadır. Kalymon Belediyesi tarafından, Uluslaraarası Dağcılık Festivalleri düzenlenerek, kaya tırmanışı teşvik edilmektedir. Bu tip ilk festival; Ekim 2000 tarihinde yapılmıştır. Daha sonra ise: 2004 ve 2006 yıllarında yapılmış. 600’den fazla kişi, bu zevk ve heyecan dolu etkinliklere katılmış. Gerek ünlü olanlar ve gerekse bu işe yeni başlayan tırmanıcılar; adaya akın ediyorlar.